WhatsApp
Bizi Arayın

Göz Altı Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı dolgusu (Işık Dolgusu); gözyaşı oluğu ya da göz pınarı çukurunun normalden daha derin ve çökük olması estetik olarak göz kapağının daha kötü görünmesine ve kişinin olduğundan daha yaşlı ve bitkin görünmesine sebep olduğundan bu bölgeye hyalüronik asit enjekte edilmesidir. 

Göz altı dolgusu; yaşlanmayla beraber ve genetik faktörler etkisinde, gözaltı bölgemizdeki oluklardaki çökmelerin etkilerini azaltmak için yapılan bir dolgu işlemidir. Gözaltı bölgesindeki oluklar ve çökmeler hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri ile doldurulduğu zaman o bölge ışığı bir miktar daha rahat alacağından, bölge aydınlanır ve daha aydınlık bir görüntü kazanır. Bu nedenle bu dolguya ışık dolgusu da denir. Göz altı bölgesi anatomisi açısından kan damarlarından zengin bir bölgedir. Bu nedenle bu dolgu işlemi deneyimli ellerde ve kanül ile yapılmalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diğer dokulara göre çok hassas bir bölge olan göz altı bölgesi çok ince uçlu kanüller ile göz altlarına uygulanır. Lokal anestezik kremler ile uygulama sırasında ağrı oluşmaz. Diğer dolgu uygulamalarına göre farklı bir yöntem gerektiğinden, uzman ve deneyimli ellerde yapılması çok önemlidir. Uygulama sonrası bazen hafif kızarma ve morarma oluşur. Ancak bu etkiler kısa süre sonra ortadan kaybolur. Uygulamadan bir hafta sonra etki tam bir şekilde ortaya çıkar.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası

İlk günlerde uygulamaya bağlı olarak göz altında ve çevresinde bir miktar ödem olabilir. Buna rağmen alt göz kapağının görünümündeki değişim hemen fark edilir. Göz altı ışık dolgusunun tam oturması için 10-15 gün geçmesi gerekir.

Göz Altı Işık Dolgusu Kaç Dakika Sürer?

Gözaltı ışık dolgusu uygulamasında hyalüronik asit homojen bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. Uygulama 15-20 dakika kadar sürer. Etkisi hemen görülen işlemin en iyi halini alması 7-10 gün kadar sürer. 

Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcılığı

Göz altı ışık dolgusunun kalıcılığı 12-18 aydır.

Göz Altı Işık Dolgusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz altı ışık dolgusu, yapıldıktan sonra 1 hafta boyunca dikkat etmek gerekir. Çünkü göz altı kritik bir bölgedir ve dolgu maddesinin enjekte edildiği yere yerleşmesi ve risklerin ortadan kalkması için 1 hafta gereklidir. Gözleri ovuşturmamalı ve göz çevresine masaj yapılmamalıdır.

Yazar Hakkında

Related posts