WhatsApp
Bizi Arayın
yüz germe

YÜZ GERME

Yüz germe operasyonu, yüzümüzde yaşlanmaya bağlı meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmaların, yüzümüzün cilt altı tabakalarının askılanması ve cilt gerginliğinin yeniden sağlanması ile giderilmesini amaçlayan cerrahi prosedürdür. Sıklıkla 40 yaş ve üzeri hastalarda uygulanmaktadır. Ancak genetik ve stres faktörlerine bağlı daha genç yaşlarda da ihtiyaç dahilinde cerrahi uygulanabilmektedir. Genç yaş gruplarından hastalarımız için cerrahi olmayan yüz gençleştirme yöntemlerini önermekteyim. Özellikle orta yüz çizgilerinin belirginleştiği, alt yüz ve boyun bölgesinde belirgin sarkmaların olduğu kişiler bu operasyon için uygun adaylardır.

Yüz germe operasyonlarında öncelikle kişinin bu operasyonun meydana getireceği değişikliklere hazır olup olmadığını belirliyoruz. Hastamız bu konuda kararlı ise operasyon ile ilgili hastamızın yüzünde ve boynunda ne gibi değişiklikler planladığımızı detaylı olarak hastamıza anlatıyoruz. Yüz germe ameliyatları sıklıkla genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardır. Ameliyat öncesinde genel anestezi açısından hastamızın riskli bir durumu olup olmadığını sorguluyoruz. Ameliyat öncesi tetkikler de bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Operasyon öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanımı , psikiyatrik ilaçlar ve antidepresan ilaç kullanımlarını sorguluyoruz ve ameliyat öncesinde bu ilaçlara ara verilmesini istiyoruz. Sigara kullanımı mevcutsa ameliyat öncesi en az 3 hafta önce bırakılmalıdır Operasyon sonrasında ise ortalama 1 veya 2 gece yatış sonrası taburculuk sağlanıyor. Yüzde şişlik ve morluklar sıklıkla olabilmektedir. Operasyon sonrası  yüze soğuk uygulama ile iyileşme hızlandırılmaktadır. Ortalama 7. Günde dikişler alınır. En az 2.haftaya kadar yoğun spor egzersizleri ve fiziksel güç gerektiren aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ameliyatın 2. Haftasından itibaren sosyal hayata dönüş yapılabilmektedir

Yüz germe prosedürleri arasında bir çok cerrahi yöntem mevcuttur. Üst ,orta ve alt yüz değerlendirildikten sonra şakak germe (Temporal lift) yüzde hacim yetersizlikleri durumunda uygun bölgelere yağ enjeksiyonları ile kombine operasyonlar planlanabilir. Kesiler şakak bölgesinde başlar kulak önünde devam eder kulak arkası saçlı deriye bitişik şekilde boyun germeye de olanak sağlayacak şekilde sonlandırılır. Yüz germe operasyonlarında SMAS adı verilen yüz kaslarını örten tabakanın plikasyonu, MACS Lift gibi sütürasyon teknikleri ile SMAS gerdirme prosedürleri ,Lateral SMASectomy gibi smas rezeksiyonu yapılan teknikler ile iyileşme süresi daha kısa ve komplikasyon oranları daha düşük teknikler uygulanabilmektedir. Tüm tekniklerde temel amaç ,orta ve alt yüzde sarkmaya ve yığılmalara neden olan cilt ve cilt altı SMAS tabakalarının gerdirilmesi ve fazla cildin çıkarılarak yeniden dikilmesidir. Ciddi derecede sarkma varlığında ve ileri yaş hastalar için en uzun ve doğal etkiyi derin plan yüz germe ameliyatları ile sağlamaktayız. Kişinin yaşlanma genetiği, stres durumu, sigara kullanımı gibi bir çok faktör ameliyatın etki süresini etkileyebilmekte olup ortalama 10-15 yıla kadar operasyonun yüze olumlu etkileri devam etmektedir. Operasyon başarısı uygun cerrahi uygulamalar yapıldığında ile %100 e yakın diyebilirim.

Yazar Hakkında

Related posts

Give a comment