WhatsApp
Bizi Arayın

Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı

BADEMCİK OPERASYONU(TONSİLLEKTOMİ)

Boğaz boşluğunun içerisinde yumuşak damak yan duvarlarına komşu tonsil adı verilen lenfoid dokularımız mevcuttur. Uygun endikasyonlar dahilinde, bazı olumsuz sağlık problemlerini engellemek adına operasyonla bu tonsil dokuların (bademciklerin) alınması gerekmektedir. Bu operasyona tonsillektomi adı verilmektedir. 

Geniz eti operasyonu ise diğer adı ile adenoidektomi burun boşluğu arkasında hava yolunun yutak ile birleştiği bölgeye nazofarenks boşluğu adı verilir. Bu boşlukta Adenoid adı verilen lenf dokuları mevcuttur. Tekrarlayan burun ve sinüs enfeksiyonları, allerji gibi bazı sebeplerden dolayı aneoid dokuları büyür ve nazofarenks boşluğu doldurur. Bu durumda burun solunumu güçleşir, tekrarlayan sinonazal enfeksiyonlara ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu durumda geniz eti operasyonu (adenoidektomi) önerilmektedir. 

Bademcik ve geniz eti operasyonları genel olarak riskler:
-Genel anesteziye bağlı riskler ve komplikasyonlar
-Operasyon sırasında veya sonrasında kanama
-yutma problemleri (velofarengeal yetmezlik)
-Yara yeri enfeksiyonları 
şeklinde sıralanabilir.

Uygun önlemler alındığında ve tüm risklerin göz önünde bulundurulduğu cerrahi ile bu riskler minimum seviyeye indirilir. 

Bademcik ve geniz eti operasyonlarında iyileşme süresi yaklaşık bir hafta kadardır. İlk hafta ev istirahatı önerilir, sonrasında kişi sosyal yaşamına dönebilir.

Bademcik ve geniz eti operasyonları ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Sıklıkla operasyon günü taburculuk sağlanmaktadır. 

Bademcik ve geniz eti operasyonları sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar:
-1 hafta süre ile kesin istirahat
-En az 1 hafta katı ve kuru gıdaların tüketilmemesi
-Uygun hijyenik ortamda bulunulması
-Ses istirahatinin sağlanması
-Reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması şeklinde sıralanabilir. 

Yazar Hakkında

Related posts

Give a comment