WhatsApp
Bizi Arayın

Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği yani rinoplasti burun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi operasyonlardır.Burun estetiği yaptırma nedenleri arasında  bir yaralanmadaki deformelerin onarılması, doğum kusurunun düzeltilmesi, burnun fiziksel görünümünü değiştirmek, solunum problemlerini iyileştirip nefes almayı kolaylaştırmak vardır.Birden fazla ameliyat olmuş ancak yeterli sonuç alamayan kişilere  veya bozulmuş yapıların yeniden oluşturulmasını amaçlayanlara uygulanan cerrahi müdahaledir.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Yapay görüntüye sahip burunlar, burun sırtındaki yükseklik,  burun ucunun hala düşük olması, normalden kalkık burunlar, burun ucunun anormalliği, burun hatlarında eğrilik,  burun sırtında çökme gibi nedenlerden yapılır.

Burun Estetiğinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra bir süre deniz, havuz, hamam, solaryum ve sauna gibi yerlere gidilmemelidir. Buralarda burnun darbe alma ve iltihap kapma riski vardır. Burun ameliyatından sonra 3 ay cilt bakımı yaptırılmamalıdır. Futbol, voleybol, basketbol gibi top ile oynanan spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır.

Burun Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

 • Burun boyutu ve şeklinden memnun olmayan,
 • Burun kemiği kırık ya da çökük olan,
 • Nefes almakta zorlanan,
 • Kaza ya da travma sonrası burun şekli değişen,
 • Burun deliklerinde asimetri bulunan,
 • Yüksek sesle horlama problemi olan,
 • Zihinsel ve duygusal açıdan ameliyata hazır olan kişiler burun ameliyatı yaptırabilir.

Kimler Rinoplasti Yaptırabilir?

 • Travmatik olaylar ya da kaza sonucunda burun şekli bozulan,
 • Burnu yüzdeki diğer organlara göre büyük ya da küçük olan kişiler,
 • Burun kemeri bulunanlar,
 • Burun ucu düşük olan kişiler,
 • Solunum problemi yaşayanlar,
 • Burun delikleri asimetrik olanlar rinoplasti için uygundur.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Ve Morluk Olur Mu?

Rinoplasti ameliyatlarından sonra yüzde morluk oluşabilir. Bunun nedeni, burun kemiklerinin yan duvarlarının kesilerek şekillendirme işlemi yapılmasıdır. Oluşan morluklar, hastanın cildine göre farklılık göstermekte birlikte bir haftanın sonunda ilk günlere göre azalmakta, 14. gün sonrasında çoğunlukla geçmektedir. Şişliklerin ve morlukların tamamen iyileşmesi ise 6 ayı bulmaktadır.

Fransız Askısı Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Uygulamanın ardından güneş ışınlarından uzak durulmalıdır ve uygulama bölgesine soğuk tampon yapılmalıdır. Uygulama günü  mimik hareketleri en aza indirilmeli, esneme ve şiddetli gülme reflekslerinden uzak durulmalıdır.

Fransız Askısı Kaç Günde İyileşir?

Fransız askısı tekniği iyileşme süreci gerektirmediği için uygulamadan hemen sonra günlük yaşama dönülmektedir. Tam yapışma ve sağlıklı gergin durma görünümü uygulamadan hemen sonra fark edilmekte ancak uygulamanın son şeklini alması ve en iyi görünüme kavuşması en fazla 6 hafta sonunda olmaktadır.

Fransız Askısı Kimlere Yapılır?

Fransız askı, ameliyatsız gençleşmek isteyen bireylere uygulanır. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren yüz bölgesindeki kolajen ve hyalüronik asit miktarında azalma başlar. Kolajen ve hyalüronik asit miktarının azalması, ciltte kırışıklıklara yol açar. Yeni oluşmaya başlayan bu kırışıklıklar kontrol altına alınmazsa, yüz bölgesinde sarkma ve derin kırışıklıklar meydana gelebilir. Bu nedenle Fransız askısı, 30- 65 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler için uygun bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yüz germe işlemi olan yüz askılama, ciltteki sarkmaları yukarı doğru kaldırır ve böylece genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Rinoplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan iki hafta öncesinde ilaçlardan kaçınmak gereklidir. Bu ilaç türleri kanamayı artırabilir. Sadece burun cerrahı tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Ayrıca bitkisel ilaçlardan, doğal ilaçlardan ve takviye ürünlerinden de kaçınılmalıdır. Sigara  kanama riskini artıracağından sigara içmeyi bırakmak ya da ara vermek gereklidir. Sigara içmek ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyon kapma riskini arttırır.

Rinoplastide Yaş Sınırı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı çok sık yapılır, gelişimini tamamlamamış  bireylerde tercih edilmemektedir. Burun fonksiyonlarındaki bozukluklar için küçük yaşlarda ameliyat yapılsa dahi, estetik amaçla yapılan ameliyatlar için 18 yaşın beklenilmesi gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Düşme Tekrarlar Mı?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında tekrar düşme sık karşılaşılan bir durum değildir.

Rinoplasti Yaz Aylarında Yapılır Mı?

Burun ameliyatları yaz ve kış aylarında yapılabilir. Fakat yaz aylarında yapılan estetik işlemlerinden sonra cildin güneş ışınlarından korunması önemli olduğundan korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Sıcakta artan kanama riskleri ve güneş sonrası yüzde oluşabilecek lekeler hesaba katılarak bir yol haritası çizilmelidir.

Rinoplasti Burundan Nefes Almayı Etkiler Mi?

Estetik bir burun elde ederken burnun fizyolojik işlevleri korunmalıdır. Rinoplasti burun tıkanıklığına neden olmaz. Nazal septum burnu iki eşit parçaya böler ve esas destek mekanizmayı oluşturur. Septum deviasyonu genetik nedenli ya da travma nedeni ile oluşabilir. Ayrıca yan burun duvarından kaynaklanan konkaların büyümesi de solunum problemlerine neden olabilir. Burun içini örten mukoza, alerji, sigara içimi gibi nedenlerle büyüyebilir, şişebilir. Tüm bu nedenler hastada burun tıkanıklığı oluşturabilir.Hastalar muayene edilmeli ve muayene bulguları hastaya anlatılmalıdır. Tıkayıcı tüm nedenler ameliyat sırasında düzeltilmelidir çünkü rinoplasti sonrası hava pasajı %10 ila %20 oranında daralmaktadır.

Burun Estetiği Kimlere Yapılamaz?

 • Beden Dismorfik Bozukluğu
 • Obstrüktif Uyku Apnesi
 • Kanama Bozuklukları hastalığına sahip kişilere burun estetiği önerilmez.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nedir?

 • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi
 • Üst göz kapağı düşüklüğü
 • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar
 • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri
 • Yorgun bir yüz ifadesi şeklinde sıralanabilir.

Rinoplasti Ameliyatları Kaç Saat Sürer?

Estetik ameliyatları süresi yapılacak kişilere bağlı olarak farklılık göstermektedir. İlk operasyonlarda ortalama 2-2,5 saat süren rinoplasti ameliyatı, revizyon durumlarında daha uzun sürebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı estetiği lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve 2 üst göz kapağı için yaklaşık toplam 45 dakika – 1 saat sürer. Ameliyat sonrası ilk günlerde kapaklarda ödem ve morarmalar olabilir.

Göz Kapağı Estetiğinde Bantlar Ne Zaman Çıkarılır?

Operasyonun 3. gününden itibaren ödem azalmaya başlar. Genellikle 4 ya da 5. gün dikişler alınır. Sonrasında tekrar pansuman yapılıp yeni bantlar koyulur yaklaşık 5 gün daha bu şekilde devam eder.

Göz Kapağı Estetiği Gençleştirir Mi?

Göz kapağı estetiği üst göz kapağı veya alt göz kapağına uygulanan , buraları gençleştirmede kullanılan bir ameliyat yöntemidir. Üst göz kapağında torbalanma varsa torbaların alınması , fazla cilt varsa fazla cildin alınmasıyla gençleştirme sağlanır.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı ameliyatından sonra 2 gün gözü yoran durumlardan kaçınılmalıdır. Doktor  tarafından verilen damlalar ve göz pomadı düzenli olarak kullanılmalıdır. 1-2 hafta kadar enfeksiyon kapma riskine karşı makyaj yapılmaması önerilir. Direkt güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Banyo Ne Zaman Yapılır?

Kişisel bakımın bir parçası olan banyo  ameliyattan 3 gün sonra yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üstü bireylere uygulanır.Çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri daha çok bu yaşlardan sonra görülmeye başlar. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz; fakat 7-8 sene kadar etkisini sürdürür. Ameliyat sonrası kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dinç bir görünüme bırakır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sırasında kanama eğilimini arttırma riski nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İz Kalır Mı?

Her cerrahi işlemden sonra iz kalabilir. Bu izler, operasyonun türüne ve müdahale edilen bölgeye göre değişebilir. Önemli olan izin ince ve belirsiz olmasıdır.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yıl Dayanır?

Bu ameliyatın etkisi yaklaşık 10 yıl, bazı hastalarda ise 10 yıldan bile fazla sürebiliyor. Asıl önemli faktör, ameliyattan sonra kişinin kendisine dikkat etmesidir.