WhatsApp
Bizi Arayın

Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu Nedir?

Burun kanatlarından ağız köşelerine uzanan oluğa nazolabial çizgi veya oluk denir. Bu oluk doğduğumuzda bile vardır ve yaş ilerledikçe çok daha belirgin hale gelir. Nazolabial dolgu uygulaması ile bu bölgenin sorunları rahatlıkla azaltılır.

Nazolabial oluklar yüzün orta kısmında bulunan , burun kenarlarındaki ince bazende yaşla beraber derinleşmiş oluklardır. Gülme mimiği sonucu herkeste belli bir yaş sonrası belirginleşmeye ve dikkat çekici bir derinlikte oluğa dönüşmeye başlar.Özellikle bu derinleşme orta yüzde belirgin sarkmayla beraber yaşlanmış bir ifadeye sebep olur. Nazolabial bölgede görünen bu çizgiler aynı zamanda kişiye üzgün ve yorgun bir surat ifadesi de katar.

Nazolabial Çizgiler Neden Oluşur?

Cilt yaşlandıkça kolajen üretimini yavaşlatır ve elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle bazı bölgelerde sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalarda kırışıklıklara neden olur. Nazolabial çizgilerde mimik hareketleri kullanımı, hızlı kilo alıp verme, yaş almadan dolayı oluşan elastikiyet kaybı gibi nedenlerden ortaya çıkar.Bu hat içinde çizgi oluşumu, cilt kuruluğu ve tekrar eden mimik hareketlerinden kaynaklanır. Aynı zamanda cilt yapısı da nazolabial çizgi oluşumunda rol oynayan bir diğer faktördür. Bu çizgilerin belirginliği insanı mutsuz, yorgun, bitkin ve yaşlı gösterir. Dolgu ile buradaki oluk doldurulur ve mimik kaslarında bir problem olmadan sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Nazolabial Dolgu Nasıl Uygulanır?

Önce uyuşturucu krem ile işlem bölgesi uyuşturulur. Uyuşmadan sonra çok ince uçlu iğneyle veya özel kanüller ile ağız kenarından cilt altına girilir.Daha sonra yine kanül yardımı ile kırışıklık olan bölge yavaşça doldurulur. İşlem ortalama 15 dakika sürer ve gündelik hayatınıza hiçbir şekilde engel olmaz. Nazolabial dolgu işlemi neredeyse acısız ve ağrısız bir dolgu işlemidir.

Nazolabial Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Nazolabial dolgu işlemi yaptırdıktan sonra ilk iki saat makyaj yapılması önerilmez.
  • İlk bir hafta hamam, sauna, çok buharlı banyo, yüz masajı tavsiye edilmez.
  • Eğer hassas cilde sahipseniz ve kızarıklığınız olursa buz uygulaması yaparak kızarıklıktan kurtulabilirsiniz.
  • İşlemden sonra ilk 1 hafta aşırı sıcak duş alınmamalı, havuza girilmemelidir.
  • İlk gün alkol alınmamalı, asitli cilt ürünü kullanmamalı ve ağır spor yapmaktan kaçınmalısınız.

Nazolabial Dolgu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nazolabial dolgu yaptırmadan önce eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktora bildirmeli kan sulandırıcı ,kas gevşetici, antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız doktor bilgisi dahilinde bir hafta öncesinden ara vermelisiniz.

Yazar Hakkında

Related posts