WhatsApp
Bizi Arayın

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz çevresi estetiği hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık yapılan yüz gençleştirme operasyonlarından biridir. Başarılı bir cerrahi girişim , kişide mevcut yorgun görünümü değiştirerek genç dinamik ve sağlıklı bir görünüm sağlar

Göz kapaklarına yönelik estetik girişimler, göz kapaklarındaki yığılmaların, sarkmaların torbalanmaların çökmelerin morarmaların ve kaz ayağı denilen kırışıklıkların giderilmesini ve bu sayede genç ve dinamik bir görünüm sağlamayı amaçlar.

ÜST BLEFAROPLASTİ

Genellikle ilerleyen yaş, aşırı kilo verme, sigara ve alkol tüketimi gibi pek çok nedenle üst göz kapaklarında sarkmalar, cilt kas ve yağ fazlalığına bağlı şikayetler oluşur.

Operasyon lokal anestezi ile ortalama 30-45 dk süre içinde gerçekleştirilir. Kesi üst göz kapağı kıvrımı içerisine yapılacak şekilde fazla cilt kas ve fıtıklaşmış yağ dokusu uygun ölçülerde alınır. Hasta operasyon sonrası çok kısa sürede sosyal hayatına dönebilir. Dikişler 5-7.gün de alınır. Operasyon sonrası minimal ödem görülebilir ancak morluk sıklıkla oluşmaz.

ALT BLEFAROPLASTİ

Hastanın alt göz kapak bölgesinde torbalaşma, cilt fazlalığı, göz altı çizgilenme ve çukurlukların derinleşmesi halinde alt göz kapağı blefaroplastisi önerilir. Alt Blefaroplasti ,üst kapağa göre daha komplikedir. Operasyon planlamasında alt göz kapağı dışında kişinin orta yüzü, göz kapağı uzunluğu ve gevşekliği de değerlendirilir. Gerektiğinde orta yüz kaldırma (mid facelift) , kantoplasti (göz kapağı sıkılaştırma) gibi işlemlerde yapılır. Operasyon kirpik altından yapılacak kesi ile yapılacağı gibi tamamen göz içinden yapılacak kesi yardımıyla da yapılabilir. İşlem lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrası bir miktar ödem ve morluk gelişebilir, iyileşme süresi ortalama 1 haftadır.